RC cars

» Časopis » Archív časopisu


RC CARS 2/2016

RC cars 2/2016
Prvního února vychází druhé číslo elektronického magazínu RC cars


V RC cars 2/2016 naleznete

Obsah časopisu RC cars 2/2016
RC revue 2/2016

Závodní podvozek Yokomo YR10F

Těsně po Vánocích 2015 představila japonská firma Yokomo svůj nový počin – podvozek YR10F, který směřuje do závodní kategorie formulí v měřítku 1 : 10 poháněných elektromotorem velikosti 540. Pojďme se tedy rozhlédnout po této kategorii a blíže se na podvozek podívat. Rapidním zrychlením všech kategorií RC aut se řada aktivních závodníků, kteří již ve svém věku trpí třesem rukou a také „sněžnou slepotou“, začala rozhlížet po kategorii, ve které by svým zpomalujícím se postřehem netrpěli, a zároveň by mohli s klidem říct: „Ten model jsem na dráze i viděl“. Bohužel to, co jsem teď napsal, je mojí zkušeností, a tak mi věřte, že po letech závodění v nejrychlejší kategorii TC 1 : 10 Modified není vůbec jednoduché si přiznat, že potřebujeme najít nějakou novou cestu.

1-8
RC revue 2/2016

Elektronika Taigen pro RC tanky 1 : 16

Na našem trhu jsou k dostání RC tanky v měřítku 1 : 16 od čínských výrobců, a to s rozdílnými typy elektroniky. Elektroniku Heng Long 27 MHz s krystalem a jednotkou Rx18 jsme si představili v RC cars 04/2012. Dále je stále v nabídce Heng Long 27 MHz bez krystalu, pouze s třípolohovým přepínačem. Tento systém však nedoporučuji kupovat, neboť sejde-li se více modelů na jednom místě, s vysokou pravděpodobností si nezajezdíme. V tomto článku se podíváme na systém Taigen 2,4 GHz, který z elektroniky Heng Long vychází. Taigen je uzavřený systém a nelze jej párovat s plnohodnotnými RC soupravami – je to jednoúčelová elektronika určená pro modely tanků 1 : 16. Sada obsahuje šestikanálový palcový vysílač a řídicí jednotku, v níž je integrovaný přijímač.

1-4
RC revue 2/2016

SdKfz 251 Hakel

Pri príchode nacistickej filozofie a príprave rozmachu vznikajúcej tretej ríše sa začala pomaly plánovať blesková vojna „blitzkrieg“. Na tieto účely potreboval wehrmacht výnimočné vozidlo, ktoré by svojimi vlastnosťami zodpovedalo klasickým kolesovým vozidlám na prepravu pechoty, ale zároveň by nemalo problém nasledovať a doprevádzať tanky v náročnom teréne. Preto sa konštruktéri rozhodli použiť nejaký už existujúci podvozok. Tým bol podvozok ľahkého delostreleckého ťahača, ktorý bol vo výrobe od roku 1933, a tak sa stal základom pre nový obrnený transportér pechoty, ktorý v roku 1938 pod armádnym označením Hkl 6 začala vyrábať nemecká firma Hanomag. Práve pre svoje armádne označenie dostal prezývku Hakel. Oficiálne označenie podľa značenia Wehrmachtu však bolo Sd Kfz 251, Sonderkraftfahrzeug, čo v preklade znamená vozidlo pre zvláštny účel

1-8
RC revue 2/2016

Barvení karoserií pro rc auta

Karoserie mohou být striktně účelové, nebo zhotovené pro potěchu oka a duše modeláře – tedy co nejmaketovější. Ani jedno, ani druhé nás však nemusí omezovat v tvůrčí činnosti. Téměř každý den můžeme najít na internetu obrázky nádherně nabarvených karoserií od designerských firem až oči přecházejí. Pak pohlédneme na naši jednobarevnou či dvoubarevnou karoserii polepenou mnoha obtisky a posmutníme. Ti movitější asi půjdou cestou nejmenšího odporu, tedy nákupu nastříkané karoserie, které se prodávají zhruba od 1 600 Kč. Druzí, většinou s modelářským duchem, se pustí krkolomnou cestu zkoušek a pokusí se vytvořit design blízký jejich představě. S o to větší radostí pak pozorují svůj výsledek a uvažují, zda s takovou karoserií vůbec jezdit. Nakonec vítězí chuť pochlubit se a následuje další pocit – vztek po první ráně do obrubníku. Třetí skupinou jezdců je typ „stejnětukastlirozsekámtakco“, kterým stačí k nastříkání jeden sprej a pět minut klidu  k práci.

1-6